
Lumihuippuisen Chicon-vuoren juurelta sijaitsee Urubamban idyllinen kylä, inkojen Pyhälaakso!
Olemme samalla Amazonin alkulähteillä
Kosken kohina Urubamba joessa
on suorastaan kutsuva!
Pitkä joki, jota et voi seurata autolla
ja kävellen et jaksaisi!
🚴🏼♂️🚴♀️
Muuta sitten ei tarvitakkaan…
Jokivarren seuraaminen ja nykypäivän Inkaeloon tutustuminen
oli kyllä helpointa satulasta!
oli kyllä helpointa satulasta!
Pieni välikohtaus koiran kanssa aiheutti,
että ajettiin kuin ” Ristiin-rastiin-Rotkossa”
Piti poiketa apteekkiin,
vaikka upean ensiavun sain jo koiran naapuritalosta!
Rouva riensi alkohol-pullon kera putsaamaan
aika vuotavia hampaanreikiä!
Jälkitärinät käteen aiheutti tietoisuus,
että kun voimalla kiskoen riuhtaisin
seefferin oloisen koiran kuonon irti kintustani
seefferin oloisen koiran kuonon irti kintustani
- niin jospa se olisikin saanut
terävät hampaansa ranteeseeni…
Onneksi refleksit antoi voimaa sen verran,
että koira suorastaan lensi taaemmas!
Tilanne johtui alunperin siitä,
että edellä ajava auto oli ajaa koiran päälle!
Minä jouduin siis vain sijaiskärsijäksi!
Viime kesänä lapsenlapsi
sai käteensä 8tikkiä vastaavassa tilanteessa!😥
Veden ja vuorten vetovoima on ihan käsittämätön!
Tämänkertaiset fillaritkin oli huoppuluokkaa,
toimi jouset, jarrut ja vaihteet!
Innostivat polkemaan jokilaaksoa pidemmälle&pidemmälle.
Varsinkin kun
edessä siinsi aina erilainen silta!
edessä siinsi aina erilainen silta!
Kaikki heiluvat riippusillatkin ylitettiin,
mutta tuo allaoleva jätettiin kokeilematta!
Tekniika ei oikein auennut
- vaikka Ukkokultaa kiinnosti kovin!
Yllytyshullu olen kyllä,
kun ehdotti, et istuisin kyytiin
ja testattais edes vähän!
Vetosin kipeään kinttuun… eli jänistin!😅
Paljon kaunista ja ennenkokematonta
tarjosi tämäkin fillaripäibä!
Pyhänlaakson polkaisusta jäi
rauhallinen mieli,
sopivasti väsynyt ja raukea keho
ja sydämeen monta ihanaa muistoa!
Iloa, hyvää mieltä Wappuunne!🎈
Toivottavasti jalkasi paranee sujuvasti, eikä tulehdu. Pahalta näyttää ainakin kuvassa. Varmaan kipeä.
VastaaPoistaHyvää vappua!
Koiranpuremaan sain naapurinrouvalta niin hyvät puhdistukset, että pöpöt luikki pakoon... Puolessatoista viikossa turvotus, kuumotus laski ja jäljellä oli vain kuivuneet ruvet - jotka alkavat nyt nekin jo tipahdella. Ensimmäiset päivät piti turvautua Buranaan ja Fucidiniin, mutta vauhtia ei hidastanut... näitä sattuu! Ukkokultaa puri koira Normandian fillarireisulla. Ei onneksi yhtä pahasti! Nyt ovat lääkärit sitä mieltä, että tarvitsen Rabies-rokotteet... hmm.... onkohan liiottelua?
PoistaVarmaan koiran pureminen teki kipeää. Seuraa haavaa tarkasti, ettei pääse tulehtumaan.
VastaaPoistaSiellä olette, historian havinan alkulähteillä. Inkakulttuuri ja heidän historiansa on aina kiinnostanut minua.
Iloista vappua polkemisen merkeissä!
Sartsalle tuossa juuri vastasinkin jalan toipumisesta - seurattiin, lääkittiin.... ei vaikuttanut lomasta nauttimiseen ja mieleiseen liikkumiseen.
PoistaIhania maisemakuvia!
VastaaPoistaVoi harmi tuota koiran puremaa. Toivottavasti ei tulehdu eikä pahasti kipeydy.
Kiitos - jalankin kanssa kaikki meni hyvin!
PoistaHuikean komeat maisemat vaan jatkuu! Ihan mahtavaa. Harmillinen tuo haukkuhaaveri. Toivottavasti yön lepo rauhoittaa puremaa. Onneksi matkan vuoksi teillä varmasti on niin jäykkäkouristus- kuin muutkin rokotukset kunnossa. Muutamia vuosia sitten kai katsoin sopimattomasti omistajansa vierellä kesämökkitien jäätelöautolla seissyttä schäferiäkin kookkaampaa koiraa, koskapa tämä nappasi samanmoiset, vaikka ei ihan noin syvät jäljet käsivarteeni. Tuli silloin kiirus selvittää just tuon jäykkisrokotuksen voimassaolo.
VastaaPoistaHyvää matkan jatkoa ja vapputerveisiä räntäsateisesta Lounais-Suomesta!
-Mummopuutarhuri
Kiitos kommentistasi ja auts... voi sitä sattua kotimaassakin!!
PoistaTosiaan rokotukset otettu, mutta nyt ovat lääkärit sitä mieltä, että pitää ottaa vielä Rapies.... Perun koirakannan rokotteet kun eivät ole EU-tasolla.
Oi miten upeat ja kiinnostavat maisemat! Te pääsette fillaroimalla näkemään vaikka mitä kiinnostavia paikkoja.
VastaaPoistaVoi harmi koiran puraisua, melkoinen tilanne! Ja niinhän ne tilanteet usein tulee: täysin yllättäen, ei olisi mitenkään osannut varautua tai ehtiä välttää. Onneksi ei käynyt pahemmin ja saitte apua heti. Pikaista paranemista pohkeelle!
Siitä se fillarirakkaus kumpuaakin, kun mahdollistaa pääsyn paikkoihin joihin autolla ei pääse ja kävellen ei jaksaisi....
PoistaPurema ei hidastanut tahtia...
Ootte te melkoisia polkijoita! Huhhuh tuo koirahaaveri😱Teillä varmaan kaikki rokotukset kunnossa mutta kauhistelen silti, onneksi saitte pika-apua naapurista. Turvallista matkan jatkoa noissa käsittämättömän upeissa maisemissa.
VastaaPoistaTotta - fillarihulluja, hulluna fillaroimiseen...
Poista(Jätin eilen lukemisen kesken, kun yläpalkissa luki "ei suojattu"..) Upeita maisemia jälleen kerran! Toka videon aikana tuli mieleen, että aika monessa niissä taloissa kai asutaan? Että millaistakohan siellä on asua ympäri vuodet? Fillaroidessa näette niin paljon sellaista, joka monella jää näkemättä. Kiitos, kun otatte meidät reissuillenne mukaan! ♥
VastaaPoistaHitto sitä koiran puremaa! Onneksi säikähdys antoi voimat irroittaa koira! Jäljet ovat hurjan näköiset! Aiheesta tuli mieleen, että voisitko kertoa joskus (vaikka palattuanne), että mitä reppunne sisältää pyöräreissuillanne? Mietin siis mm. ensiaputarvikkeita. Toivottavasti jalkasi ei kipeydy!
(Vappupäivää ja) turvallisia kilometrejä jatkossa!
Kyllä vain, kaikissa taloissa asutaan ihan ympäri vuoden... kylmällä vaatekertoja lisätään, sillä eristyksiä ei taloissa ole.
PoistaJa turhaan ei lämmitellä - ruoanvalmistuksen yhteydessä vain...
Hyvä kysymys, että millainen ea-varustus meillä on fillaroidessa!! Pari laastaria aina kännyn kuorissa - ei muuta....
Niin harvoin kuitenkaan mitään sattuu ja jos onkin sattunut, niin aina saatu jostain apua...
Antoi kyllä naapurinrouva sellaista raakaa alkomahoolia, että puraisun pöpöt luikki pakoon...
Suomi-Lääkärit on nyt kuitenkin sitä mieltä, että tarvitsen Rapies-rokotesarjan... höh...
Pelottava tuo koiran hyökkäys ja purema. Kaikkea sitä voi vastaan tulla, mutta toivottavasti jalka paranee pian eikä haittaa pahasti loppumatkaa.
VastaaPoistaOli vallan mukavaa istuskella pyörän tarakalla ja katsoa jokimaisemaa ja loputtomalta tuntuvaa kapeaa katua. Eikä tullut edes takamus kipeäksi pompuista huolimatta :-)).
Hih - ihanaa kun viihdyt tarakalla... taitaa siellä pomppia enemmän kuin satulassa.... meidän peput on jo niin parkkiintuneet satulasta, ettei tunnu missään... ja onhan meillä fillarihousut ja mulla vielä geelipehmustekin aina matkassa mukana.
PoistaMaisemat on taas huikeita, mutta pahalta näyttää tuo jalkasi. Hyvän ensiavun varmasti siihen sait, toivottavasti paraneminen jatkuu.
VastaaPoistaKäythän näyttämässä lääkärille, kun sellainen osuu kohdalle?
Reisussa ei malttanut lääkärille mennä, mutta kotiinpalattua sattui olemaan rutiiniaika työterveyslääkärille ja nämä nyt on niin huolissaan, että tarvitsen kuulemma Rapies-rokotesarjan... liioittelua, luulen minä?!
PoistaVoi miten kurja juttu tuo koiranpurema! Näyttää aika pahalta eli toivottavasti sinulla on tetanusrokote voimassa.
VastaaPoistaEhkä kannattaisi näyttää jalkaa myös lääkärille ettei siellä lämpimässä ilmanalassa lähde tulehtumaan.
Upeita kuvia ja maisemia ♥
Tetanus aina kunnossa - sen verran kohelo olen aina ollut, kotomaassakin...
PoistaFucidin myös aina matkassa, kun kerran saanut verenmyrkytyksen ihan moskiittojen puremasta... tai ei itseasiassa puremasta, vaan omista kynsistä (alusista) kun yöllä raavin pistot auki ja tulehtuivat.
Kovasti nyt lääkärit suosittelevat, että mun tarttis aloittaa Rapies-rokotesarja.... en oikein ole innostunut, tuntuu liioittelulta
No auts tuota puremaa, jo pelkästään näyttääkin kipeältä!
VastaaPoistaPurema parani yllättävän hyvin - mutta nyt on kipeämpi, kun Suomessa alkoi sellainen tehohoito, että ihan olen pökerryksissä...
Poista